вторник, 22 ноември 2011 г.

Нови понижения за щатските индекси заради стари дългови проблеми

Американският фондов пазар регистрира спад в понеделник на фона на индикациите, че щатските законодатели ще се провалят в опитите си за постигне на споразумение за бюджетните съкращения на стойност 1.2 трилиона долара. Негативният ефект за пазара на ценни книжа бе мултиплициран и от нестихващите притеснения около нестабилната икономическа обстановка в Европа. В контекста на дълговата криза и глобалния забавен растеж американските индекси обърнаха рязко посоката и след вчерашната търговска сесия оставиха впечатление, че отново идва ред на мечия пазар.

Индексът Dow Jones се понижи с цели 2.1% на дневна база и приключи търговията на ниво от 11 547 пункта. Измерителят на 30-те най-ликвидни американски дружества натрупа и по-солиден пасив, но в края на сесията успя да намали част от загубата си и записа спад от 248.85 пункта. След вчера Dow премина под цената, на която започна годината.

Другият водещ измерител на състоянието на американската икономика Standard & Poor’s 500 се понижи за четвърта поредна сесия, заличавайки 1.9% в понеделник. S&P 500 приключи деня при 1 192.98 пункта, а всички десет индустриални групи в индекса отчетоха спадове. Най-сериозни загуби натрупаха компаниите от финансовия сектор.

От гледна точка на техническия анализ S&P 500 и Dow Jones вече са под ключовата подкрепа на 89-периодната средна. Липсата на покупки и пазарен оптимизъм изтласкаха цента на S&P 500 от рамките на триъгълника още в края на миналата седмица. След вчерашните разпродажби индексът вече е и под критичните 1 200 пункта, които гарантираха дългосрочният възходящ тренд на дневна графика. Въпреки ясното предимство на продавачите все още е рано за продажби, тъй като импулсните индикатори все още се намират в стойностите на пазарно равновесие.

Според анализатори, S&P 500 може да падне до 1 100 пункта, ако управляващите в САЩ не постигнат консенсус по въпросът с държавните разходи. Вчера политиците зад Океана не успяха да се споразумеят за намаляване на бюджетния дефицит. Първоначалните намерения са той да бъде редуциран с 1.2 трлн. долара за следващите 10 години. Това се случва в неподходящо време, тъй като в момента Европа се опитва да пребори дълговата криза. Неясни останаха и въпросите дали депутатите ще гласуват за временно намаляване на осигуровките или за удължаването на обезщетенията за безработица. Ако обаче се постигне споразумение за свиване на разходите с около 3-4 трлн. долара, то широкият индекс може да се повиши до 1 300 пункта.

Вчера бяха отчетени добри икономически новини за продажбата на съществуващи жилища в САЩ, които обаче не успяха да повлияят на пазара в положителна насока. Продажбите на готови домове в САЩ неочаквано нарасна с 1.4%. През октомври те са достигнали до 4.97 млн. жилища, като очакванията на пазарните специалисти бяха за спад от 2% до 4.8 млн. жилища.

Международната агенция Moody`s предупреди Франция за кредитния й рейтинг. Опасенията на инвеститорите за задълбочаването на дълговата криза повиши доходността на френските облигации. Рейтингът на Франция ще бъде понижен от стабилен на негативен, ако ситуацията в следващите месеци остане нестабилна. През миналата седмица разликата между доходността на френските ценни книжа с 10-годишен падеж и германските държавни книжа със същия падеж премина 200 базисни пункта. Това е рекордно ниво и не се случвало откакто съществува Европейският съюз. Според агенцията всеки 100 базисни точки повече по доходността на френските книжа означават 3 млрд. евро по-скъп достъп на Франция до заемни средства. Страната изглеждаше по-стабилна в сравнение с другите държави в еврозоната през периода на финансовата криза, което й позволи се кредитира от пазарите при много ниска лихва. Настроенията към страната обаче започнаха да се променят в последно време, което се дължи на големите експозиции на френските банки в рискови активи от застрашени страни от еврозоната.

Вчера Гърция предостави на ЕС гаранция за изпълнение на антикризисната си програма. Еврокомисарят Жозе Барозу призова гърците да подкрепят правителството на новия премиер Пападимос и допълни, че за да може Гърция да преодолее кризата са необходими политическа стабилност и единство в управление на страната.

На всяка акция, която вчера поскъпна на NYSE, съответстваха 6, които загубиха от стойността си. Общо 931 млн. акции смениха собствеността си на борсата през изминалия ден.

Днес инвеститорите ще насочат вниманието си към данните за ревизирания брутен вътрешен продукт в страната, както и индекса на потребителските разходи в САЩ. Късно вечерта ще бъде публикуван протокол от срещата на комисията по отворени пазари на Федералния резерв (FOMC). В еврозоната ще се отчетат предварителните данни за потребителското доверие в региона.

Няма коментари:

Публикуване на коментар