петък, 4 ноември 2011 г.

Европа продължава да търси стабилност в опит да успокои пазарите

Коментар за в. Марица

Изминалата седмица премина под знака на обратите в търсенето на решение за справяне с дълговата криза в еврозоната. Новините от Стария континент и в частност Гърция попаднаха във фокуса на събитията и се превърнаха в мотора на движенията по световните борси. Противно на очакванията новият месец донесе силни сътресения за пазарите, а масовият апетит към покупки на ценни книжа, който формира рекордните покачвания през октомври, беше заменен с нов страх сред инвеститорите и безпокойство по отношение на стабилността в Европа.

Водещият американски индекс Dow Jones, който е ориентир за състоянието на щатската икономика, загуби само в две поредни сесии 4.2% от стойността си и се завърна в цените под 12 000 пункта. Немският борсов измерител Dax също стартира седмицата с понижения, изтривайки почти 4%. Така пазарите от двете страни на Океана поставиха под съмнение антикризисните механизми, които лидери на ЕС гласуваха на 26-ти октомври.

Припомняме, че на извънредната среща в Брюксел Европа се опита да гарантира сигурност в дългосрочен план, като увеличи размера на фонда за финансова стабилност до 1 трилион евро и същевременно опрости 50% или общо 100 милиарда евро от дълга на Гърция към френските и немските банки.

Усилията на европейския политически елит за успокояване на пазарите удариха веднага на камък, след като гръцкият министър-председател Папандреу шокира всички с решението си да подложи на референдум пакета от мерки, който предложи ЕС и ЕЦБ. Опитът на Папандреу да прехвърли отговорността за кризата върху гръцкия народ изплаши инвеститорите заради нарастващия риск от фалит на южната ни съседка. Всъщност референдумът не предлага алтернатива за гърците, а ограничава избора им или до увеличаване на данъците и масови съкращения на държавни служители, или до отказване на спасителните средства от Европа и фалит. Това означава, че ако страната гласува срещу европейската помощ и свиването на бюджетните разходи, Атина няма да получи поредния жизненоважен транш на стойност 8 милиарда евро и няма да може да погаси задълженията към кредиторите си.

Борсите в Европа и САЩ ограничиха силните спадове едва след острата реакция на Германия и Франция. Канцлерът Меркел и президентът Саркози заявиха категорично, че няма да рискуват стабилността на еврото и ще работят за изваждане на Атина от еврозоната. Гръцкото правителство се опита да направи обратен завой, като започна спешни разговори с опозицията и смекчи позицията си относно референдума.

Подкрепата на пазарните участници не закъсня и водещите индекси успяха да възстановят голяма част от натрупаните в понеделник и вторник загуби. В подкрепа на ръстовете през втората половина на седмицата работеха и новините от Европейската централна банка. Два дни след поемането на поста на председател на ЕЦБ Марио Драги предприе действия по намаляване на основната лихва в еврозоната с 0.25 лихвени пункта до 1.25%. Интервенцията е изненадваща, като се има предвид засиления инфлационен натиск на Стария континент, но пък дава предимство на по-достъпното кредитиране за бизнеса.

В петък бяха публикувани и данните за заетостта в САЩ, които традиционно носят силен фундаментален заряд. Общата безработица се понижи до 9.00% за месец октомври при предварителни прогнози за запазване на септемврийските стойности от 9.10%. Не всички данни за сектора на труда бяха оптимистични. Заетостта в секторите на американската икономика без селското стопанство са генерирали през изминалия месец само 80 хиляди нови работни места при очаквани 100 хиляди. Високата безработица в САЩ е в основата на по-бавното възстановяване на страната от кризата, но пък за момента остава в рамките на заложените от Федералния резерв стойности. Председателят на Фед Бен Бернанке коментира в средата на седмицата, че очаква броят на търсещите работа да се свие до 8.5% - 8.7% през следващата година при целеви ръст на икономиката с около 2.5% - 2.9%.

Движенията на Българската фондова борса бяха диктувани до голяма степен от събитията в Европа. Водещият индекс на БФБ SOFIX регистрира ръст единствено в последната сесия за седмицата (+0.47%) и приключи на ниво от 339.85 пункта.


Петър Кръстев

Дилър международни финансови пазари
БенчМарк Финанс АД
www.trader.benchmark.bg

Материалът има прогнозен характер и не представлява съвет и/или препоръка за покупка или продажба на активи.

Няма коментари:

Публикуване на коментар